- Táto udalosť už skončila.
„Kto povedal, že keď maľujete, musíte sedieť? Že keď rukou kreslíte po papieri, zvýšok tela má “spať”? Kresliť sa dá celým telom: bežať, skákať, smiať sa. Môžete kresliť so zavretými očami, telom niekoho iného, hlasom, vzduchom. Dokonca môžete zanechať stopu aj bez pohybu.“ (segni mossi)
Segni mossi tvoria dvaja talianski umelci, ktorí pohyb/tanec a výtvarno spájajú do jedného celku.
Prostredníctvom workshopov segni mossi projekt I. by sme chceli tanečníkom, nadšencom pohybu, psychoterapeutom, arteterapuetom, pedagógom, atď. priniesť jednoduché kreatívne aktivity (napr. jednoduché pohybové hry, manipulácia s objektom/rekvizitou, používanie výtvarných techník), ktoré rozvíjajú tvorivosť a nabádajú k hre a skúmaniu. Segni mossi používajú improvizáciu ako metódu a sú inšpirovaní performatívnym umením,akčnou maľbou, tradičným japonským umením a neformálnymi grafickými prácami.
Ciele Segni Mossi v práci s deťmi a dospelými sú:
- Uvedomiť si telo a stimulovať jeho motorický a tvorivý potenciál;
- Preskúmať spojenie medzi expresívnymi kvalitami pohybu tela a expresívnymi vlastnosťami obrazu;
- Zamerať sa skôr na kreatívny proces ako na výsledok;
- Použiť experimentovanie ako pracovnú metódu;
- Získať dôveru v seba a v iných prostredníctvom kooperatívnej dimenzie;
- Rozvíjať vzťah so skupinou rešpektovaním a oceňovaním rozdielov medzi jednotlivcami.
Čo je Segni Mossi tréning?
Dva dni plné pracovných nápadov, experimentovania v divadelnej oblasti, v tanci a v umeleckom vzdelávaní. Predovšetkým je to praktická skúsenosť a príležitosť na rast a osobné obohatenie.
Niektoré témy, ktoré sa budú skúmať počas tréningu
Bezprostrednosť, expanzia, tma, skok, projekcia, symetrickosť/asymetrickosť, portrét.
Niektoré príklady praktických cvičení
- Architektúra telies vo vzťahu k priestoru;
- Skúmanie rýchlosti a sily;
- Slepé kresby podľa zvukov, ktoré robia ostatní;
- Tkaniny, trojrozmerné a rytmické prieskumy;
- Priestorové kresby,
- Gravitačné kresby pomocou dynamiky skoku;
- Sabotáž, manipulačný prieskum symetrie/asymetrie;
- Zážitkové portréty.
Počas prvého dňa sa uskutoční videoprezentácia. Praktické cvičenia sa budú striedať s reflexiou a spracovaním, čo je potrebné na ukladanie a internalizáciu skúseností a tiež na analýzu metodologických aspektov. Okrem toho budeme určitý čas venovať výberu, použitiu a organizácii materiálov.
Simona Lobefaro
vychádza z multidisciplinárneho tréningu. Jej hlavnou prácou je predovšetkým výskum v tanci a performancii. Je choreografka MaddAI, ktorého umelecká cesta vždy dávala do centra neočakávané, čo vedie k otvoreným scénickým rozhodnutiam, kde výsledok nie je nikdy jasný. Je tiež súčasťou výskumnej skupiny Sistemi Dinamici Altamente Instabili Alessandra and Antonella Sini. Ako trénerka vedie workshopy pe deti, mládež, dospelých a pre deti a dospelých spoločne. Simona spolupracuje s Mus-e Italia Onlus – Roma.
Alessandro Lumare je autorom ilustrovaných knižiek pre deti, pedagóg a atelierista. Má profesionálne skúsenosti ako tvorca videí, tanečník a socio-kultúrny pracovník. Jeho umelecký výskum sa vyznačuje multidisciplinárnym prístupom k inovácii.