KATARÍNA BRESTOVANSKÁ / 16

Klasickú tanečnú techniku získala v súkromnej základnej umeleckej škole v Prievidzi, neskôr v Bratislave v súboroch moderného tanca Alegro a Bralen. Od roku 2007 bola členkou semi-profesionálneho súboru súčasného tanca a divadla elledanse v Bratislave. Vyštudovala hru na klavír I a II. stupňa v ZUŠ Ladislava Stančeka v Prievidzi.

V roku 2012 založila za výnimočnej podpory Milana Kozánka občianske združenie na podporu súčasného tanca a divadla v Bratislave Nový Priestor – centrum pre vzdelávanie, výskum a tvorbu nového tanca a fyzického divadla, v Bratislave. Venuje sa umeleckej tvorbe v oblasti tanca a hudby, joge a organizácii aktivít v Novom Priestore.

Absolvovala rôzne workshopy pod vedením Kira Kirsch_Axis Syllabus_Nemecko, Frey Faust/Axis Syllabus_Nemecko, Wim Vandekeybus_Ultima Vez_Belgicko, Laura Arís_Ultima Vez_Belgicko, Milan a Zuna Kozánkoví_Artyci_Slovensko, Sri Louise_ Underground Yoga Parlour_USA, Anton Ľachký_LesSlovaks_Belgicko a ďalší.

V roku 2016 založila platformu pre vlastnú umeleckú tvorbu s názvom “16” a oddeliť svoje autorské aktivity od komunitného projektu Nový Priestor. Nie pre rok 2016.  Dôvodom bol zážitok počas umeleckého výskumu v Poľskej dedinke Brzezinka neďaleko Wroclavi. Frustrovaná z nedariaceho sa procesu na sále som zobrala najbližší bicykel a poď ho niekam.  “Brzezinský les, ktorého časť s označením 16 je dokonalým existenciálnym a vizuálnym zážitkom, ktorý sa mi ukázal nie hneď. Pomalým vstupovaním do hĺbok lesa som našla. Miesto, kde v šere lesa cez koruny stromov prenikajú svetelné lúče, kde v nekonečných, súvislých machových zákutiach šliapem bosou nohou a dotýkam sa telom mäkkého, prijímajúceho koberčeka, tam som nechala  zem nech ma objíma.  Počula som spievať les, hovoriť stromy a čas zastal na dlhú chvíľu. Dupot kopýt a samota ma najprv uzemnili, nepustili ma uniknúť, lebo hlava hodnotí… nakoniec dám na inštinkt a zrýchlený dych a tlkot srdca ma poháňa do šialeného behu. Metaforicky povedané – zážitok, ktorý spája v sebe šťavu tvorivého procesu, k tomu smerujem.

Katarína Brestovanská

– choreografka, tanečníčka. Vyštudovala Filozofickú fakultu Univezity Komenského v Bratislave, odbor andragogika – vzdelávanie dospelých.

Micro in macro

Micro v Macro (Micro in Macro) is a solo performance that experiments to fuse theater and visual arts. During the performance, a performer is confronted with film images that were first independent animations and recordings captured during the creative process. The video projection develops the theme of a woman’s personal experience in relation to the universal principle that is revealed to us through basic elements and natural processes occurring in nature: clay, blossoming, flowers, light, fading, death. In the process of self-seeking, she dives into the depths of the earth to discover her true female power. Returning to the source and feeling it deeply, she is allowed to rediscover her feminine element and tells us her story through the body and movement.

  • Katarína Brestovanská: theme, choreography, interpretation
  • Noro Knap: visual concept, video projection, sound, light design
  • Milan Kozánek: choreographer assistant

Genuine Transformers

Contemporary motion-dance performance associated with composite electronic music. The basic theme of the project is the transformation of 2 women in their movement and space. They are intimate, living side by side, in a constant search for identity, facing internal and external conflicts, and attempting to find unity within themselves and among themselves.

  • Design / Concept / Choreography: Katarína Brestovanská / SK
  • Interpretation: Tereza Hradilková / CZK alt. Edita Antalová / SK, Katarína Brestovanská / SK
  • Music / Dj-ing: Martin Kosorín / SK
  • Costumes: Zuzu Hudek / SK
  • Teaser / Trailer: Filip Zashkov / MCD
  • Photo / media set: Noro Knap / SK
  • Light design: Ján Ptačin / SK / with support of CITY LIGHT SLOVAKIA

The creation of the performance was sponsored by the Ministry of Culture of the Slovak Republic
The show was created with support of Nike Aupark.

 

Kali

The project “Kali – ne/prijatá realita” (Kali – un/accepted reality) is a research and creative process devoted to the topic of crossing borders by exploring the topic of unwanted psychological, physical and sexual violence on woman ‘s body and her reconciliation with such violated reality.

In order to better understand the subject we elaborated the topic in a more complex approach by reflecting on How to survive violence, as well as How to deal with aggressive feelings that happen to be natural defensive responses of women or other disadvantaged individuals after they become victims of injustice, violance, aggression, and manipulation. In our culture, the way of depicting today’s woman, her aggression and anger have no place there, and are considered to be unacceptable manifestations, not fitting to the traditional concept of a “normal” woman. And thus, various energies, dark and incomprehensible aspects of a woman, remain untreated and suppressed.

The project is currently in the research phase. Since 2014, Kamala Brestica / choreographer, performer, and independent creator has conducted 3 studies on this subject, in the international composition of artists. The research was carried out in cooperation with the Potôň Theater in Bátovce and the Grotowski Institute in Poland. The choreographer chooses the form of research to search for movement material that will be used for future performance and movie.

For more information on how to work, take a look at our documentary movie produced in the residence of the Grotowski Institute in Wroclaw.

The project was supported by the Ministry of Culture of the Slovak Republic and the Arts Support Fund (Fond na podporu umenia).

Pre bližšie informácie o spôsobe práce si pozrite dokumentárny film z rezidenice v Grotowského inštitúte vo Wroclavi

Video I. výskum/Divadlo Pôtoň – Bátovce

Foto galéria II. výskum / Grotowský inštitút / Wroclaw

Foto galéria III. výskum / Grotowský inštitút / Brzezinka

Sound by Movement / research

Collaboration of a choreographer and dancer K.Brestovanska (KB/16) and a musician M. Kosorín (ZOO and Aquarium).

Through research, we generate and tune up musical instruments – wooden containers to which piezo-electric sensors are attached. Basicly, it is about sensing the vibrations of the material that a dancer generates by its movements inside of the container or by its contact with the container. It is the movement and the body of a dancer, which makes containers sound and brings us into the imaginary sound-light world. The audio output is then recorded and processed by using the computer software.

  • theme, choreography / Katarína Brestovanská
  • sound and light installation / Martin Kosorín
  • installation of objects / Dana Kleinert, Oliver Kleinert
  • performers / Simona Tonková, Michal Freriks
  • production / Katarína Zjavková
  • media set / Noro Knap

The research was presented on 7th of February, 2017 / 19.00 in the P.O. Hviezdoslav Theater, Bratislava.
THE PROJECT WAS FINANCED FROM PUBLIC RESOURCES BY ART COUNCIL

 

Indigo

Predstavenie je inšpirované tradičnou slovenskou rozprávkou Pavla Dobšinského. Tvorivý proces bol zameraný na prácu s aspektami slovenskej histórie a osobnej histórie. Prinášame príbeh…

Tvorivou metódou pre vznik pohybového materiálu je práca s objektami – kostýmami.

  • Námet, réžia / Katarína Brestovanská
  • Dramaturgia, choreografia / kolektívna spolupráca
  • Interpretácia / Zuzana Burianová, Daniel Raček
  • Hudba / Ján Kružliak – výber z diela Béla Bartóka: Sláčikové
  • Kvarteto č. 1, zbierka slovenských ľudových piesní
  • v experimentálnom prevedení
  • Kostýmy / Jana Gavalcová
  • Svetelný dizajn / Ints Plavnienks
  • Zvukový set up / Ján Kružliak, Andrej Hlinka

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond na podporu umenia je hlavným partnerom projektu.
Projekt bol podporený finančnou schémou Bratislavského samosprávneho kraja.
Projekt vznikol v koprodukčnej spolupráci so Stanica Žilina Záriečie.
Predstavenie Indigo vo forme work-in-progress bolo prezentované 27.4.2017 / 19.00 / na Stanici Žilina-Záriečie.